понеділок, 13 квітня 2020 р.



 
Пухлина  молочної залози у собак



У сучасному світі лідируючу позицію серед всіляких недуг, на жаль, займають ракові патології. І стосується така тенденція не тільки людей, а й домашніх тварин. Практично в половині випадків пухлинних новоутворень у собак мова йде про пухлини, локалізовані в молочних залозах (ПМЗ). Природно, дане захворювання в більшості своїй стосується сук, але в одному випадку зі ста мова може йти і про поразку псів. Як же можна виявити подібний недуга на ранніх стадіях, які прогнози лікування і наскільки захворювання небезпечне?

Група ризику

Сучасна медицина, як у випадку з людьми, так і з тваринами, не з'ясувала точних причин розвитку пухлин. Їх появу пов'язують з впливом канцерогенів, рівень яких високий в містах з поганою екологічною обстановкою.
Ризики розвитку хвороби значно зростають, якщо:
o                    собака харчується кормами з цвіллю;
o                    тварина тривалий час заражено глистами;
o                    існує схильність на генетичному рівні.
Останній пункт варто розглянути докладніше. Дослідження виявили, що не тільки у людини є схильність до ракових захворювань, а й у братів наших менших. До групи ризику потрапляють такі породи:
o                    йоркширський тер'єр;
o                    карликовий і тієї пудель;
o                    спанієль – англійська кокер і спрингер;
o                    сетер;
o                    німецька вівчарка;
o                    мальтійська болонка.
Рак молочної залози, в основному, зустрічається у тварин старше 5 років, хоча останнім часом спостерігається тенденція до «омолодження» подібного роду хвороб.

Різновиди ПМЗ у собак

Все пухлинні утворення, а їх зустрічається багато типів, перш за все, поділяють на два класи – доброякісні та злоякісні. Причому діагностуються вони за статистикою 50 на 50.
Серед доброякісних утворень найчастіше зустрічаються пухлини, що складаються з клітин різного типу – доброякісні змішані, що містять сполучні і залізисті тканини. Інші види пухлин доброякісного характеру можуть складатися зі складних аденом, фіброаденом, папілом, що утворилися в молочних протоках або простих аденом.
Злоякісні ПМЗ складаються з аденокарценом – трубчастих, папілярних, папілярний-кістозних, карцином – твердих або анапластіческіх; остеосарком, фібросарком. Також зустрічаються злоякісні утворення, що складаються з декількох типів ракових клітин.


Симптоматика ПМЗ у собак

Пухлина у вихованця може представляти тверде освіту або кілька ущільнень. Їх досить просто виявляти, промацавши молочні залози собаки. Освіта, нещодавно опубліковане, буде нагадувати затверділу горошину, яку вкрай складно пересунути в підшкірних шарах. Нерідко ПМЗ інтенсивно збільшуються в розмірах і можуть вирости в два рази за 20-30 днів.У собаки п'ять залоз, кожна з яких має сосок. Рак може вразити будь-яку з них, але частіше за все він розвивається в четверте і п'яте залозах. У кожному другому випадку виявляється кілька утворень.
Доброякісні пухлини найчастіше мають гладку поверхню, невеликий розмір і відрізняються уповільненим ростом.
Злоякісні пухлини мають свої особливості:
o                    вони дуже швидко ростуть;
o                    мають неправильною формою;
o                    мають стійке положення на поверхні шкіри або інших тканинах;
o                    при даному типі пухлин можливі кровотечі;
o                    можуть спостерігатися виразкові ураження, почервоніння тканин;
o                    при ураженні лімфовузлів нерідко відбувається набрякання кінцівок.
Складність виявлення злоякісних ПМЗ полягає в тому, що перераховані вище симптоми відносяться до пізніх стадіях хвороби. Ранні стадії недуги протікає без явних ознак і не турбують вихованця. Якщо не здійснювати регулярного промацування, то виявити рак залоз можна тільки на пізніх стадіях.
Зустрічаються пухлини, які тривалий час не розвиваються, а потім різко починають збільшуватися. Але подібне перебіг хвороби – явище досить рідкісне.
Також рідко у собак виявляється дифузний тип раку (набряково-інфільтративний), який супроводжується утворенням хворобливого ущільнення, що не має чітко окреслених меж. Дана пухлина супроводжується гіперемією тканин, іноді підвищенням температури тіла. При будь-яких симптомах собаці потрібно огляд ветеринара.

Діагностичні заходи щодо виявлення ПМЗ

Вкрай складно визначити тип пухлинного освіти, використовуючи тільки огляд тварини. Для більш точного діагнозу необхідний забір матеріалу з ущільнення – біопсія. Це дослідження дозволяється виявити злоякісність або доброякісність утворень.
Агресивні пухлини нерідко розростаються на довколишні вузли лімфатичної системи, легкі і мають метастази. Рентгенографія області грудної клітини і пальпація (промацування) лімфовузлів дозволяють виявити це. У собак регіонарні лімфовузли розташовуються під передніми (пахвові) і задніми (пахові) лапами.
Перші три молочні залози поширюють клітини раку в пахвові лімфатичні вузли, а четверта і п'ята – в пахові. Звідси захворювання розноситься по всьому організму, вражаючи всі органи і системи, але спочатку тут утворюються нові пухлини.
При підозрі на поширення метастаз в черевну порожнину призначається УЗД. Якщо вихованець накульгує, то призначається рентген лапи на предмет ураження раковими клітинами кісткових тканин.
У процесі комплексної діагностики вдається визначити стадію недуги. Чим ширше поширення освіти, тим небезпечніше стадія. Найчастіше остаточно вона з'ясовується після гістологічного обстеження тканин віддаленого новоутворення і регіонарних лімфатичних вузлів.
При дифузній формі пухлини потрібно диференціальна діагностика, так як всі симптоми захворювання мають схожість з мастопатією.

Лікування пухлини молочної залози у собаки

Сучасна медицина пропонує лікування різних видів пухлин, навіть злоякісного характеру. Природно, методи і результат залежать від стадії хвороби, типу пухлини, стану здоров'я вихованця і інших чинників. На останніх стадіях раку прогнози невтішні, і лікування проводиться більше в якості підтримуючої терапії тварини.
Доброякісні освіти підлягають видаленню хірургічним методом при використанні загального наркозу.
Якщо діагностика виявила злоякісність пухлина, то і в цьому випадку застосовуються радикальні заходи, але вже з повною ампутацією залози – мастоектомії. Крім того, видаленню підлягають не тільки уражені молочні залози, але і навколишні тканини, а також регіонарні лімфовузли, до яких можливе проникнення ракових клітин. Хірургічне втручання призначається тільки у випадку операбельности пацієнта, а це з'ясовується шляхом додаткових досліджень. Діагностика грунтується на з'ясуванні наявних хронічних недуг і ступеня ураження організму.
При підтвердженні 3-4 стадій хвороби вихованцеві призначаються систематичні курси хіміотерапії, яка пригнічує ріст і розмноження клітин раку. Якщо остання стадія хвороби супроводжується освіту віддалених метастазів, то можливості вилікувати собаку відсутні. У цьому випадку застосовується паліативна терапія, що підвищує якість життя вихованця і усуває неприємні симптоми захворювання:
o                    застосування антибактеріальних засобів;
o                    зняття запалень;
o                    знеболювання і ін.

Профілактичні заходи

Дослідження показали, що найдієвішим методом запобігання утворення злоякісної ПМЗ у тварин є рання стерилізація. Якщо операція проведена до початку першої тічки, то ризик розвитку небезпечного захворювання становить всього 0,05%.
Даний показник збільшується до 8% в разі стерилізації після першої тічки. При видаленні репродуктивних органів у самки після 2-ї тічки шанс на виникнення злоякісних новоутворень в молочних залозах зростає до 26%. Проведення даної операції після дворічного віку не впливає на освіту ПМЗ.
Власникам собак, що не зазнали ранньої стерилізації, Фахівці рекомендують регулярно оглядати молочні залози тварини, ретельно, але акуратно, їх промацуючи. Особливо це важливо робити через місяць-два після тічки, тому що в даний період найчастіше розвиваються запалення і починають інтенсивно ділитися уражені клітини.
Ракові захворювання частіше виявляються у літніх тварин, тому при виявленні будь-якого ущільнення, необхідно звертатися за консультацією до фахівця. Це ж актуально і в разі хвороби молодих тварин, так як недуга вражає найчастіше і молодих особин.

Інформація взята з сайту https://dogipedia.com.ua/puhlina-molochnoi-zalozi-u-sobaki-rak/

Немає коментарів:

Дописати коментар