четвер, 5 листопада 2020 р.

Практичне заняття № 11 "Кастрація жеребців"

 

ВСП «Козелецький фаховий коледж  ветеринарної медицини

Білоцерківського національного аграрного університету»

Інструкційно-технологічна картка

для проведення практичного заняття № 11

 

Навчальна дисципліна: Хірургія ветеринарної медицини

Тема: Кастрація жеребців.

Місце проведення: Клініка ветеринарної медицини. Тривалість заняття: 90хв.

Мета заняття: Набуття навичок з підготовки інструментів, застосовуваних для кастрації та передопераційної підготовки тварин; оволодіння прийомами фіксації жеребців при кастрації; ознайомитись з технікою  кастрації жеребців відкритим і закритим способами; ознайомлення з післяопераційним утриман­ням тварин.

Методи: демонстрація, розповідь, пояснення.

 

Зміст і послідовність виконання завдання:

1.     Ознайомитись з інструментами для кастрації жеребців.

2.     Описати кастрацію жеребців відкритим способом.

3.     Описати  кастрацію жеребців закритим способом.

4.     Зробити висновок.

5.    Звіт оформити в зошиті для практичних робіт.


Хід виконання:

Підготовка жеребців до кастрації. Призначених для кастрації жеребців клінічно оглядають з метою виявлення в них можливих захворювань. Детально досліджують мошонку та її вміст.

Напередодні кастрації у жеребців через пряму кишку перевіряють стан внут­рішніх пахвинних кілець; якщо в кільце вільно проникають кінчики трьох і більше пальців, його вважають розширеним.

Годівлю жеребців припиняють за 6 - 8 год, напування — за 3 - 4 год до кас­трації. Триваліша голодна дієта може спричинити випадання сальника або ки­шок.

Намічених для кастрації жеребців ретельно чистять. Напередодні дня опе­рації мошонку й промежину миють з милом і витирають насухо. Копита розчи­щають, жеребців розковують.

Масові кастрації найкраще робити навесні або восени, коли немає мух. Ви­мушені кастрації здійснюють у будь-який час.

Фіксація тварини. Жеребців зазвичай каструють у лежачому положенні на землі. Місце для повалення вибирають сухе, з добрим трав'яним покривом. Тва­рину валять на лівий бік, застосовуючи російський спосіб повалення, праву та­ніну кінцівку підтягують до кільця повалення. У разі кастрації в приміщенні жеребців фіксують на операційному столі. Можна використати операційні столи з паків сіна (соломи), вкритих брезентом.

Знеболювання. Неспокійним, легкозбудливим жеребцям перед поваленням вводять внутрішньовенно 100 — 150 мл 10 % розчину хлоралгідрату.

Місце знеболювання найчастіше обробляють за способом Сапожникова, 0,25 - 0,5 % розчин новокаїну вводять у стінку мошонки по лінії наміченого розрізу, а 3 - 4 % розчин новокаїну в кількості 5 - 10 мл — у товщу сім'яника и напрямку до сім'яного канатика. Знеболювання сім'яних канатиків на висоту по 7 - 10 см настає через 6 - 9 хв.

Відкритий спосіб кастрації. Фіксують сім'яники лівою рукою, обхоплюючи шийку мошонки з одного боку великим, а з другого — всіма іншими пальцями Сім'яники можна фіксувати також гумовим джгутом або бинтом. Шов має бути посередині між сім'яниками. Скальпелем розрізують шкіру, м'язово-

 

еластичну оболонку й куперову фасцію паралельно шву мошонки, відступивши від нього на 1,5-2 см. Загальну піхвову оболонку розрізують над переднім і заднім кінцями сім'яника скальпелем, а в середній частині — ножицями. Тканини мошонки й загальна піхвова оболонка мають бути розрізані на всю довжину сім'яника. Після цього витягують сім'яник, розрізують ножицями потовщену частину перехідної складки, на відстані 7 — 10 см вище від сім'яника на сім'яний канатик накладають щипці Занда; канатик здавлюють і поступово відкручують руками або спеціальними щипцями. Після відкручування сім'яника і змазування 5 % спиртовим розчином йоду кукси канатика щипці Занда обережно знімають і розпрямляють шкіру мошонки. Краї рани для запобігання утворенню спайок іноді змазують маззю Вишневського, емульсією стреп­тоциду, камфорним маслом або стерильним вазеліном. У такому самому поряд­ку видаляють і другий сім'яник. Деякі хірурги рекомендують сім'яники не від­кручувати, а відрізати на 1,5 см нижче від щипців Занда з наступним витриму­ванням останніх на куксі сім'яного канатика впродовж 5 хв.


 

Кастрація жеребців: а — відкритим способом із застосуванням щипців Занда; б — закритим способом із застосуванням лещаток.

Закритий спосіб кастрації. Мошонку розрізують так само, як і за відкритого способу кастрації. Загальну піхвову оболонку не розрізують, а відокремлюють від тканин мошонки стерильним тампоном до зовнішнього пахвинного кільця. На сім'яний канатик, покритий загальною піхвовою оболонкою, накладають лещата ззаду наперед. їх стискують гвинтом Обіха і зв'язують міцною лігатурою зі шпагату.

Сім'яний канатик відрізують на 2 - 2,5 см нижче від лещаток, куксу його змазують 5 % спиртовим розчином йоду. Лещата знімають на 4 — 5-ту, а в же­ребців, оперованих з приводу інтравагінальної грижі, — на 9 - 10-ту добу. Іноді замість лещат на сім'яний канатик і загальну піхвову оболонку накладають прошивну міцну лігатуру.

 

Питання для самоконтролю:

 

1.Як фіксують жеребців при кастрації?

2.Яке знеболення застосовують при кастрації жеребців?

                3.Яка техніка кастрації   жеребців відкритим способом?

                4.Як каструють жеребців закритим способом?

Немає коментарів:

Дописати коментар