середа, 11 листопада 2020 р.

Крипторхізм

 

КРИПТОРХІЗМ 

Крипторхізм – це спадкова аномалія, яка полягає в неопущенні одного (односторонній) або двох (двосторонній) сім'яників в мошонку внаслідок затримки їх в черевній порожнині або в паховому каналі.

Односторонній крипторхізм зустрічається частіше ніж двосторонній. У породистих собак крипторхізм зустрічається частіше ніж у метисів. А у собак дрібних порід частіше ніж у великих.

В нормі сім'яники опускаються в мошонку приблизно на 12-й день після народження. Однак остаточно підтвердити крипторхізм у цуценят та котенят можна тільки після досягнення ними 6-ти місячного віку, тому що саме в цьому віці пахові кільця остаточно закриваються.

В результаті крипторхізму відбувається перегрівання сім'яника, котрий застряг в черевній порожнині. Оскільки, в черевній порожнині температура на порядок вища ніж в мошонці, то по цій причині рано чи пізно в сім'янику починають розвиватись незворотні зміни і можливе утворення пухлин.

Спермоутворення у односторонніх крипторхів зазвичай збережене, так як двосторонні крипторхи в переважній більшості є стерильними. Але при цьому крипторхізм не впливає на продукцію гормону тестостерону і більшість таких особин демонструють сексуальну активність та ерекцію.

Інколи крім крипторхізму зустрічається так званий «блукаючий сім'яник». При цьому у тварини обидва сім'яника нормально розвинені і в стані спокою знаходяться в мошонці. Патологія полягає в занадто широкому паховому каналі та підвищеній реактивності зв'язки, яка підтримує сім'яники. В стресових ситуаціях (зміна температури повітря, переляк) сім'яники втягуються в черевну порожнину. Однак така особливість тварини не є істинним крипторхізмом, так як при цьому сім'яники розвинені нормально і опускаються в мошонку на 12-й день після народження.

Для діагностики проводиться візуальний огляд та пальпація мошонки в ділянці пахових кілець. Сім'яники, що знаходяться в черевній порожнині важко пропальпувати, оскільки їх розмір менший ніж розмір нормально розвиненого сім'яника. В таких випадках застосовують додаткові методи діагностики, наприклад УЗД та рентген.

Кінологи вважають, що до розведення слід допускати тільки здорових кобелів з двома нормально розвиненими сім'яниками. Вибракуванню підлягають кобелі і суки, які дали в потомстві крипторхів, так як крипторхізм є спадковим захворюванням і крім цього в них часто реєструють інші вродженні патології, такі як пупкові та пахові грижі, вивих наколінника.

Рекомендованим лікуванням крипторхізму є кастрація тварини, оскільки по перше такі особини не підходять для племінного розведення, а по друге при даній патології кастрація є методом профілактики розвитку новоутворень та різноманітних перероджень сім'яників.

Профілактикою крипторхізму є скрупульозна селекційна робота заводчиків по відбору особин для племінного розведення.


Інформація  взята з сайту http://www.csvm.com.ua/ua/poleznoe-i-interesnoe/dlja-klientov/kriptorhizm.htm

Немає коментарів:

Дописати коментар