вівторок, 3 листопада 2020 р.

Практичне заняття № 7 "Способи видалення рогів у ВРХ"

 

ВСП «Козелецький фаховий коледж ветеринарної медицини

Білоцерківського національного аграрного університету»

Інструкційно-технологічна картка   для проведення

практичного заняття №  7

 

Навчальна дисципліна:  Хірургія ветеринарної медицини

Тема: Способи видалення рогів у великої рогатої худоби.

Тривалість заняття: 90хв.

Мета заняття: Ознайомитись із існуючими способами обезрожування дорослої великої рогатої худоби, оволодіти технікою анестезії нерва рога, виконати ампутацію рогів у корів.

 

Методи:  демонстрація, розповідь, пояснення.

 

Зміст  і послідовність виконання завдання:


  1. Ознайомитись з існуючими способами обезрожування великої рогатої худоби.

  2. Оволодіти технікою анестезії нерва рогу.

  3.Ознайомитись з технікою ампутації рога за допомогою листяної або дротяної пилки і описати.

   4. Описати глуху ампутацію рогу із застосуванням шкірної пластинки.

   5. Описати обезрожування за допомогою гумового кільця і описати.

   6. Зробити висновок.

   7. Звіт оформити в зошиті для практичних робіт.

 

Хід виконання:

1. Ознайомитись з існуючими способами обезрожування великої рогатої худоби.

     Видалення рогів проводять безкровним і кривавим способами.

Безкровний спосіб застосовують у тварин віком 2 - 2,5 року і на­віть старших. Суть його полягає в тому, що на шкірну облямівку ос­нови рога надягають гумове кільце, що, здавлюючи судини й ткани­ни, сприяє мимовільному відпаданню рога. Кільце має бути виготов­лене з вакуумної гуми, із зовнішнім діаметром 15-20 мм, внутріш­нім — 9—10 мм, завширшки 5 мм. Кільце надягають на основу рога спеціальними щипцями, а якщо їх немає, то гачками або тасьмами, якими його пересувають до основи рога. Кільце поступово заглиблю­ється в тканини й тим самим порушує живлення, що призводить до безкровного спонтанного відторгнення рога разом з кільцем упро­довж 3 — 6 тижнів (залежно від віку тварини й діаметра основи рога). Такий спосіб спричинює у тварин деяку болючість і занепокоєння; у корів у перші дні після накладання гумових кілець можуть знизити­ся надої. Тому операцію варто проводити в сухостійний період. Кривавий спосіб застосовують у дорослої худоби найчастіше за наведеними вище клінічними показаннями.

 

2. Оволодіти технікою анестезії нерва рогу.

   Техніка блокади нерва рога. Визначають середину відстані між основою рога й заднім краєм орбіти. У цій точці вко­люють голку, проводячи її кінчик безпосередньо по краю зовнішньо­го гребеня лобової кістки. Втративши відчуття кістки, вістря голки злегка спрямовують безпосередньо під гребінь.

Глибина вколюван­ня — 1,5 см. Ін'єкують 10 мл 3%-го розчину новокаїну. Не­зважаючи на те що ріг, як зазначено вище, іннервується й іншими нервами, блокада тільки нерва рога забезпечує практично достатнє знеболювання.

3. Описати ампутацію рога за допомогою листяної або дротяної пилки і описати.

    Обробивши ріг дворазово розчином йоду, відпилю­ють його дротяною або листовою пилкою. При цьому голову тварини нахиляють у бік рога, що оперується, щоб уникнути затікання крові в лобову пазуху. Для запобігання кровотечі в основі рога накладають джгут з гу­мової трубки. При ослаб­ленні джгута судини, що кровоточать, задовблюють у кістці вістрям скальпеля і на куксу накладають пов'язку, просочену антисептич­ною маззю або емульсією. У молодих тварин застосовують також спеціальні ножиці — секатори, якими ріг перетинають в основі на­тисканням ручок інструмента.

4. Описати Глуху ампутацію рогу із застосуванням шкірної пластинки.

   «Глуха» ампутація рога із застосуванням шкірної пластинки. Показання. Прискорити процес загоєння операційного дефекту після ампутації, особливо в биків.

Фіксація й знеболювання. Тварину фіксують, як у попередньому випадку. Для загального заспокоєння норовистим тваринам засто­совують внутрішньом'язово нейролептик, з метою анестезії одночас­но блокують лобовий, підблоковий і роговий нерви. Додатково поза­ду основи рога виконують підшкірну інфільтрацію розчином анесте­тика у вигляді півкруглого валика, що відповідає контуру основи рога (блокада гілочок дорсальних стовбурів шийних нервів). При застосуванні ромпуну обмежуються тільки блокадою нерва рога.

Техніка операції. 1. Спосіб Уелкера. В основі рога роблять два розрізи шкіри по 6 - 7 см завдовжки кожний: один уз­довж лобового, другий — уздовж міжрогового гребеня. Обидва розрізи з'єднують круговим розрізом навколо основи рога. Відпрепарувавши шкіру в бік чола на 3 — 5 см, назад і латерально на 5 - 6 см, дротяною пилкою ампутують ріг біля самої основи. Після цього ретельно зупи­няють кровотечу, задовблюють судини в кістках і торзують їх у м'яких тканинах. Утворені два шкірних шматки стягують разом, рану по краях з'єднують вузлуватими, а в центрі — петлеподібними швами. Пов'язку не накладають. Шви видаляють на 10-й день.

 

5. Описати обезрожування за допомогою гумового кільця і описати.

Для видалення рогів цим способом застосовують спеціальні кільця, виготов­лені з білої вакуумної гуми, що мають зовнішній діаметр 20 - 30 мм, внутріш­ній — 10 мм, товщину стінки — 5-10 мм і дуже пружні.

Методика видалення рога така. Ріг очищають від забруднень, вистригають навколо нього волосся, шкіру змазують 5 % спиртовим розчином йоду, після чого надягають на ріг кільце і просувають його на шкірну облямівку основи рога. При накладанні кільця користуються спеціальним приладом — дилататором. Перед накладанням кілець доцільно попередньо ввести циркулярно в товщу шкіри біля основи рога 10 - 15 мл спиртово-новокаїнового розчину.

    Накладене кільце перші дві доби спричинює здавлювання і змертвіння м'яких тканин рога на зразок сухого некрозу. Ріг випадає через 28 - 47 діб. У перші дні після накладання кілець тварина неспокійна, у корів знижуються надої.


Питання для самоконтролю:

  1. Розкажіть будову рога великої рогатої худоби.

  2. Які існують способи обезрожування великої рогатої худоби?

  3. Техніка блокади нерва рогу.

  4 Як проводять ампутацію рога за допомогою листової чи дротяної пилки?

  5. Як проводять обезрожування за допомогою гумового кільця?

  6. що таке глуха ампутація рогу?

 

Інструкційно-технологічна картка розроблена  викладачем Шарак Т.П.

 

Розглянуто на засіданні циклової комісії  професійної та практичної підготовки

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар