вівторок, 16 лютого 2021 р.

Лабораторна робота № 2

 

ВСП «Козелецький фаховий коледж ветеринарної медицини

Білоцерківського національного аграрного університету

Інструкційно-технологічна картка   для проведення

лабораторного заняття № 2

 

Навчальна дисципліна:  Хірургія ветеринарної медицини

 

Тема: Стерилізація інструментів та шовного матеріалу.

 

Місце проведення: лабораторія хірургії ветеринарної медицини.

 

Мета заняття: Освоїти  методику стерилізації хірургічних інструментів,скляних і гумових предметів кип’ятінням, антисептичними засобами, фламбуванням та сухою парою. Ознайомитися  з матеріалом для швів та способами їх стерилізації.

 

Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН:              

             Інструкційні картки -15шт.,шприци, скальпелі, ножиці, голкотримачі,

  шовний матеріал(нитки, кетгут, шовк), вода, спирт, спиртовий розчин йоду,

  гліцерин, розчини антисептиків.

 

Вступний інструктаж.

Під  час проведення лабораторного  завдання необхідно пам’ятати:

1. Працювати згідно інструктивних планів.

2. Бережно ставитись до приладів, посуду, інструментів.

3. Прибрати робоче місце по закінченню лабораторного завдання.

 

Завдання:

1. Провести стерилізацію хірургічних інструментів і описати порядок роботи.

2. Провести стерилізацію матеріалів для швів і описати порядок роботи

3. Підготувати гумові рукавички до стерилізації, провести їх укладання та стерилізацію різними способами.

4. Підготувати, укласти інструменти на зберігання(описати).

5. Звіт оформити в зошиті для лабораторно-практичних робіт. Зробити висновок.

 

Хід виконання:

 

Завдання 1. Стерилізація ін­струментів, скляних і гумових предметів кип'ятінням, фламбуванням та сухою парою, антисептичними речовинами.

 

Стерилізація кип’ятінням. Основним способом стерилізації інструментів, скляних і гумових предметів є кип'ятіння. Його прово­дять у металевих коробках з криш­кою — стерилізаторах. У коробку стерилізатора вставляють перфоровану сітку, яку легко виймати за держаки.

Складні інструменти стерилізують напіврозкритими або розібраними. Леза скальпелів,   голки загортають у марлю.

Для стерилізації інструментів кип’ятінням у стерилізатор наливають потрібну кількість рідини    додають 0,25%їдкого натру або 2% вуглекислої соди. Ці розчини лугів захищають інструменти від іржі.  Розчини доводять до кип'ятіння  і через 3-5хв. з моменту закипання в стерилізатор занурюють сітку з попередньо розкладеними в ній інструментами. Тривалість  стерилізації — 30 хв. У разі використання звичайної води та запобігання корозії інструментів до води добавляють луги: 1% натрій карбонат, 0,1% натрію гідрооксид. Тривалість стерилізації — відповідно до 15 та 10 хв.

 Інструменти забруднені гноєм чи трупним матеріалом, кип'ятять упродовж 30хв. в 1% карболової кислоти або 0,25 % розчині їдкого натру. Інструменти забруднені анаеробними мікробами кип’ятять 2-3 рази по 30 хв. у воді.

  Після закінчення  стерилізації відкривають кришку стерилізатора, сітку з інструментами виймають, зливають воду (розчин); інструменти на сітці вкладають у коробку, стерилізатор закривають кришкою. На місці операції стерилізатор розкривають, інструменти розкладають у коробці та на кришці в певному порядку за групами; розібрані  інструменти збирають. Скляні прилади стерилізують  у дистильованій чи кип'яченій воді без добавляння лугів, які розкладають розчин новокаїну та деяких інших анестетиків.

  Шприци кип'ятять у розібраному вигляді, загорнуті у марлю. Їх кладуть в охолоджену воду; час стерилізації (з моменту закипання) — 20 - 30 хв.

 

Стерилізація інструментів антисептичними речовина­ми, обпалюванням та сухим жаром

Інструменти й шприци занурюють у рідину такого складу (рідина Каретникова): формаліну — 20 г, карболової кислоти — 3 г, карбонату натрію — 15 г, води — 1л — на 30 хв.; використовують також 3 - 5 % розчин карболової кислоти, в якому інструменти тримають упродовж 30 - 60 хв. Після цього шприци й голки промивають стерильним фізіологічним розчином або дистильованою водою. Великі за розмірами інструменти (зубні щипці, акушерські костилі тощо), коли виникає потреба у невідкладному оперуванні, стерилізують обпалюван­ням. Це роблять в емальованій мисці або стерилізаторі, обливаючи інструменти невеликою кількістю спирту (10 - 20 мл). Обпалювання має бути рівномірним. Така стерилізація недосить надійна, оскільки у вузьких щілинах та отворах бактерії не завжди гинуть; крім того, інструменти, особливо різальні, псуються.

 

Завдання 2. Стерилізація матеріалів для швів

Список шовного матеріалу. Для виконання швів використовують натуральний і штучний шовк, капро­нові та лавсанові нитки, кетгут, металеві дужки та скоби (найчастіше — шовк і кетгут), при пластичних операціях – кінський волос.

Шовкові нитки бувають різної товщини: від № 0000 (найтонша) до № 8 (найтовща) — усього 12 номерів. Найчастіше використовують шовк № 1 — тонкий (0,1 мм), № 4 — середній (1 мм) і № 8 — товстий (1,4 мм).

Підготовка до стерилізації. Перед стерилізацією шовк намотують на скляні котушки, палички та предметні скельця з заокругленими краями. Забруднений шовк попередньо миють і висушують стерильним рушником.   

 Стерилізація матеріалів методом Садовського. Шовк занурюють у

0,5 % розчин аміаку на 15 хв.; стерильним пінцетом пере­носять на 15 хв. у

2 % розчин формаліну на 70° спирті. Зберігають у щільно за­критій скляній банці.

Кетгут занурюють у 0,5 % розчин нашатирного спирту на 30 хв., після чого переносять на 30 хв. у 2 % розчин формаліну на 65° спирті (до 75 мл спирту-ректифікату добавляють 30 мл дистильованої води). Кетгут зберігають у 96° спирті, який поновлюють через кожні 10 днів.

 Спосіб Кохера. Намотаний на скляні палички або предметні скельця шовк занурюють на 12 год. в ефір для знежирення. Потім його переносять на 12 год. у 70 - 80° спирт. Після виймання зі спирту шовк кла­дуть в емальовану посудину або фарфоровий тигель і кип'ятять у розчині суле­ми (1 : 1000) впродовж 10 хв. Зберігають шовк у банках з притертою пробкою, наповнених 96° спиртом.

Спосіб Деніца. Шовк кип'ятять упродовж 15 хв. у розчині сулеми (1 : 1000). Зберігають у 96° спирті. Перед використанням шовк рекомендується про­кип'ятити в розчині сулеми вдруге.

Стерилізація льняних та інших ниток. Льняні й бавовняні нитки стери­лізують в автоклаві, що мало впливає на їхню міцність, або обробляють так са­мо, як і шовк. Капронові й лавсанові нитки стерилізують кип'ятінням у воді впродовж 30 хв.

Стерилізація кетгуту. Кетгут — це різні за товщиною нитки, які виготовляють із серозного й м'язового шарів кишок овець. Залежно від товщини роз­різняють 11 номерів кетгуту — від № 000 до 8. У тканинах він розсмоктується впродовж 2-3 тижнів. Кетгут не витримує високих температур, тому його сте­рилізують антисептичними способами. Перед стерилізацією кетгут розрізують на куски не довші за 1 м і згортають у кільця або намотують на скляні котушки, після чого стерилізують.

Спосіб Губарева. Кетгут знежирюють у бензині (ефірі) впродовж 12 год. по­тім просушують і занурюють на 14 діб у банку з 1 — 2 % спиртовим розчином йоду (йоду кристалічного — 2 г, йодиду калію — 3, гліцерину 4, спирту винно­го   100 г). Зберігають його в такому самому розчині, але в іншій банці.

Стерилізація металевих скобок і дроту. Скобки і дріт стерилізують кип’ятінням у стерилізаторі протягом 15 хв. разом з інструментами.

 

Завдання 3. Підготувати гумові рукавички до стерилізації,провести їх укладання та стерилізацію.

Перед стерилізацією рукавичок їх перевіряють на цілість, для чого в них на­бирають воду або занурюють їх у воду надутими.

Найкращим способом стерилізації гумових рукавичок є кип'ятіння їх у дис­тильованій або кип'яченій воді без добавляння соди впродовж 15 хв. Щоб рука­вички не спливали, їх прив'язують ниткою до сітки стерилізатора.

Можна застосовувати й хімічну стерилізацію, для чого рукавички занурюють у 0,5 % розчин формаліну на спирті на 15 хв або в 2 % розчин хлораміну на 30 хв. Проте ці способи менш ефективні порівняно з кип'ятінням.

 

 

Завдання 4. Підготувати інструменти до зберігання.

Інструменти перед зберіганням стерилізують. Інструменти кладуть у спеціальні підставки і зберігають у сухих шафах.

 

Самостійне виконання студентами завдань лабораторної роботи.

   Користуючись роздатковим матеріалом, студенти починають виконувати завдання. В кінці виконання завдань студенти роблять висновок і захищають виконану роботу.

 

Після закінчення лабораторної роботи студент повинен:

 

ЗНАТИ

ВМІТИ

1.Способи стерилізації

хірургічних інструментів.

2. Способи стерилізації матеріалів

для швів.

3. Стерилізацію гумових рукавичок.

4. Укладання інструментів на зберігання.

3.

1.  Проводити стерилізацію

хірургічних інструментів різними способами.

2.   Стерилізувати матеріали для швів.

3. Проводити стерилізацію гумових рукавичок.

4. Укладати інструменти на зберігання.

 

 

 

Завдання для самостійної роботи: Скласти звіт про виконану роботу.

                                             (1) с.43-45, (2) с. 25-28.

 Прибирання робочих

місць.                                                                                                                       Інструкційно-технологічна картка розроблена  викладачем Шарак Т.П.

Розглянуто на засіданні циклової комісії  професійної та практичної підготовки

Немає коментарів:

Дописати коментар