середа, 24 березня 2021 р.

Практичне заняття № 19

 

ВСП «Козелецький фаховий коледж ветеринарної медицини

Білоцерківського національного аграрного університету»

Інструкційно-технологічна картка   для проведення

практичного заняття №  19

 

Навчальна дисципліна:  Хірургія ветеринарної медицини

Тема: оволодіння технікою операції при пупкових та інтравагінальних грижах

 

Місце проведення: Клініка ветеринарної медицини.

 

Тривалість заняття: 90хв.

 

Мета заняття: Оволодіти технікою операції при пупкових та інтравагінальних грижах. Набути практичних навичок по післяопераційному утриманню і лікуванню гриж у домашніх тварин.

 

Методи:  демонстрація, розповідь, пояснення.


Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН:

    Операційний стіл, тварина,  ножиці,  вата, бинт, 0,5% - ний розчин новокаїну, шприци, голки, скальпель, ножиці, голкотримач, зажими, пінцети, ранорозширувачі, щипці Занда, спиртова настойка йоду, антисептичні речовини, фіксаційні засоби, шовний матеріал.

 

 

Інструктаж з техніки безпеки на робочому місці:

 

      Практичне заняття виконувати в спецодязі. Працюючи з тваринами слід дотримуватись правил техніки безпеки.

 

Зміст  і послідовність виконання завдання:

 

    1. Провести і описати операції при пупкових грижах у поросят і телят.

    2. Провести та описати операцію при інтравагінальних грижах. Позначити на рисунку етапи оперування.

    3. Зробити висновок.

    4. Звіт оформити в зошиті для практичних робіт.

 

Хід виконання:

 

 Операція без ампутації грижового мішка. При грижах, що вправляються, з невеликими грижовими отворами, частіше оперують за способом Герінга-Седамгроцького, Сапожникова або першим способом Оливкова.

   Операцію проводять у чотири етапи:

1.     Відокремлення грижового мішка.

2.     Ліквідація грижового мішка.

3.     Закриття грижових воріт.

4.     Закриття шкірної рани швами.

Перший етап операції виконують однаково за всіма способами оперування,

починаючи з розрізування шкіри над грижовими воротами, в місці найбільшої опуклості грижі. При невеликих грижах розріз роблять прямолінійно, а при великих – веретеноподібно. Після розрізування шкіри препаруванням відокремлюють грижовий мішок шкіри й черевної стінки на відстані 3-5см навколо грижового мішка.

    Спосіб Герінга-Седамгроцького. Оголений грижовий мішок вправляють  через грижове кільце в черевну порожнину, після чого на його краї накладають вузлові шви. Шкіру рани зашивають вузловим швом.

   Спосіб Сапожникова. Після вправлення грижового вмісту в черевну порожнину відпрепарований грижовий мішок перекручують 2-3 рази навколо повздовжньої осі, прошивають кетгутом і вводять в грижове кільце. Краї грижового кільця зближують вузловими швами з шовку. Вхідний отвір голки має бути на відстані 1-2см від грижового кільця, а вихідний – поблизу краю. Грижовий мішок виконує роль біологічного тампона, який закриває грижове кільце. Операцію закінчують накладанням вузлового шва на шкіру і закриття рани клейовою пов’язкою. 

   Перший спосіб Оливкова. Грижовий мішок захоплюють пінцетом Пеана, перекручують по повздовжній осі на 360°  і на верхівку його накладають шовкову лігатуру, кінці якої проводять голкою через краї грижового кільця і зав’язують між собою.

   Спосіб Гутмана.  Грижовий мішок вправляють в черевну порожнину , а на краї грижового отвору накладають кілька стібків за способом Ламбера. Тоді грижовий мішок виводять з черевної порожнини, стискають його вершину кишковим затягачем, після чого нижче від затягача прошивають шийку мішка кетгутом. Після накладання шва грижовий мішок відрізують ножицями на 2-3 см нижче від шва, знімають затягач і стягують раніше накладені на кільце лігатури, закриваючи грижове кільце. Рану на шкірі закривають вузловим швом.  Грижі з широкими грижовими кільцями оперують за третім способом Оливкова, Тарасевича або застосуванням алопластику, за якої грижові кільця закривають лавсановими чи капроновими сітками.

   Третій спосіб Оливкова. Грижові кільця закривають гофруванням грижового мішка. Для цього грижовий мішок прошивають через однакові відстані кількома довгими нитками, кінці яких проводять через краї грижових воріт. При стягуванні кінців лігатур грижовий мішок збирається в складку і закривається просвіт грижового кільця.

   Спосіб Тарасевича.  Для закриття грижових кілець використовують потовщенні складки грижового мішка, з яких утворюють подвійну складку.

.Схема закриття грижових воріт методом біологічного тампона:

а — скручування грижового мішка; 6"— гофрування грижового мішка; 1 — очере­вина; 2 — поперечна фасція; 3 — м'язи черевної стінки; 4 — жовта черевна фасція; 5 — шкіра; 6 — гофрована очеревина

 

 Операція з ампутацією грижового мішка.  При некрозі або абсцесах грижового мішка його ампутують. Операцію починають з оголення і відпрепарування грижового мішка. Потім циркулярним розрізом на відстані 1,5-2см від краю грижових воріт відрізують відпрепарований грижовий мішок, вміст його вправляють в черевну порожнину. Грижове кільце зашивають під контролем пальця,введеного в черевну порожнину.  петлеподібними швами. Шкіру зшивають вузловим швом.

 

1.     Проведення операцій при інтравагінальних грижах.

   При інтравагінальних грижах петлі кишок через розширений піхвовий канал потрапляють у порожнину загальної піхвової оболонки.

   Перед операцією тварин витримують на 8-годинній голодній дієті.

   Тварин фіксують у спинному положенні з дещо піднятою задньою частиною. Після обробки операційного поля внутрішньом’язово вводять розчин аміназину.  Місцево застосовують інфільтраційну анестезію. Розріз 7-12 см роблять у паху навпроти зовнішнього пахового кільця.  Розрізують шкіру, підшкірну клітковину і фасцію. Піхвову оболонку з грижовим вмістом відділяють тампоном від навколишніх тканин. Пальцями проникають у мошонку, де розривають мошонкову зв’язку.

   Фіксований в руці сім’яник виводять через рану назовні, і утримуючи його в руці, скручують грижовий мішок. При цьому грижовий вміст легко занурюється в черевну порожнину. У разі наявності спайок між грижовим вмістом і грижовим мішком, через невеликий розріз загальної піхвової оболонки перерізують спайки, закривають і скручують грижовий мішок. На загальну піхвову оболонку накладають прошивну лігатуру, яку зав’язують навколо скрученого грижового мішка. Кінці лігатури за допомогою хірургічної голки проводять через краї грижових воріт. На відстані 1-1,5 см сім’яний канатик перерізують, а кінці лігатури зв’язують між собою. Грижові ворота закривають куксою сім’яного канатика (біологічний тампон). При дуже широкому паховому каналі на зовнішнє пахове кільце додатково накладають 1-2 вузлових шви Шкіру зашивають вузловим або валиковими швами.

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення:

 

   Користуючись роздатковим матеріалом, студенти починають виконувати завдання. В кінці виконання завдань студенти роблять висновок і захищають виконану роботу.

 

Після закінчення практичної роботи студент повинен:

ЗНАТИ

ВМІТИ

1.     Техніку операції при пупкових грижах.

2. Техніку операції при інтравагінальній грижі.

 

1.     Проводити лікування при пупкових грижах різними способами.

2.     Проводити оперативне лікування при інтравагінальних грижах.

 

Питання для самоконтролю:

1.     Що таке грижі, і  які причини їх виникнення?

2.     Які способи операцій при пупкових грижах ви знаєте?

3.     Як проводять операцію при інтравагінальній грижі?

 

Інструкційно-технологічна картка розроблена  викладачем Шарак Т.П.

 

Розглянуто на засіданні циклової комісії  професійної та практичної підготовки

Немає коментарів:

Дописати коментар