середа, 7 квітня 2021 р.

Практичне заняття № 26

 

 

ВСП «Козелецький фаховий коледж ветеринарної медицини

Білоцерківського національного аграрного університету»

Інструкційно-технологічна картка   для проведення

практичного заняття №  26

 

Навчальна дисципліна:  Хірургія ветеринарної медицини

Тема: Техніка розчищення нормальних і деформованих копит.

Місце проведення: Клініка ветеринарної медицини.

Тривалість заняття: 90хв.

Мета заняття: Оволодіти практичними навичками  розчищеннями нормальних і деформованих копит. Оволодіти правилами розчистки нормальних і деформованих копитець у великої рогатої худоби, овець, кіз і свиней.

 

Методи:  демонстрація, показ,  розповідь, пояснення.

 

Матеріально-технічне забезпечення та дидактичні засоби, ТЗН:

    Тварина,  інструменти для обрізування ратиць у великої рогатої худоби, овець, кіз і свиней, шприци, голки, фіксаційні засоби, лізол, креолін, дьоготь, 2% розчин новокаїну, пробні копитні щипці, набір копитних ножів, вата, марля.

 

Інструктаж з техніки безпеки на робочому місці:

      Практичне заняття виконувати в спецодязі. Працюючи з тваринами слід дотримуватись правил техніки безпеки.

 

Зміст  і послідовність виконання завдання:

 

    1. Провести фіксацію тварин і ознайомитись з фіксаційними засобами під час догляду за копитами.

    2. Зробити обстеження тварин на предмет виявлення захворювання копит.

    3. Ознайомитись з інструментами для розчищення та обрізування копитець і підписати їх.

    4. Провести розчищення копитець у ВРХ, ДРХ і свиней.

    5. Зробити висновок.

    6. Звіт оформити в зошиті для практичних робіт.

 

Хід виконання:

 

1. Провести фіксацію тварин і ознайомитись з фіксаційними засобами під час догляду за копитами.

    Фіксацію грудних кінцівок найчастіше здійснюють, згинаю­чи їх у зап'ястковому суглобі й утримуючи руками або за допомо­гою мотузки, перекинутої через холку тварини. Неспокійним тва­ринам у черевну порожнину (че­рез праву голодну ямку) вводять 20 мл 2,5 % розчину аміназину.

Тазові кінцівки фіксують по-різному. Мотузку у вигляді петлі надягають на путовий суглоб, а другий кінець перекидають через блок чи балку під стелею. Обмежуючи   рухи   тварини   вперед   і      вбік, підтягують кінцівку вгору. Іноді кінцівку відтягують назад, а спереду під неї підкладають паку соломи тощо.

Для полегшення фіксації тазової кінцівки в стійлі або на майданчику ви­користовують деякі пристосування, наприклад П-подібний пристрій або петлю з невели­кою жердиною в ділянці заплеснового суглоба.

    Надійніше фік­сувати тварин мож­на в спеціальних фіксаційних стан­ках (Політова, Пакенаса і Балазиса таін.).  На тазову кінцівку надягають петлю з ременя або з мотуз­ки і, відводячи кінцівку назад, підтягують до поперечної перекладини.

Іноді застосовують повалення. Для цього можна використати пристрій, за­пропонований А.Ф. Шевченком, за допомогою якого надійно фіксують усі кінцівки відразу, що значно полегшує розчищення. У комплексах слід створити потокову лінію для розчищення копитець, до якої входять розкол і фіксаційний станок.

 

2. Ознайомитись з інструментами для розчищення та обрізування копитець і підписати їх.

 


                                                 Інструменти для розчищення і підковування копит:

1— обсічка; 2— молоток; 3 — рашпіль; 4 — об­ценьки; 5— сікач; 6— ніж; 7 — шиповий ключ; 8— лапа

 

   Для зрізування рогу на підошовній поверхні копитець і розчищення аксіаль­ного жолобка використовують копитний ніж. Копитні кусачки, або обценьки для обрізування копитець, застосовують для обкушування рогу підошовних країв копитцевих стінок. Можна використати копитцеві ножиці, а для розчищення копи­тець у овець — садові ножиці. Краї копитцевих стінок, які надмірно відросли, обрубують копитцевою обсічкою (стамескою, рубанком) і молотком. При цьому копитця ставлять на дерев'яну колодку. Копитним рашпілем згладжують краї рогової стінки після обрізування копитець.

 

   3. Провести розчищення копитець у ВРХ, ДРХ і свиней.

Розчищати копитця починають з підошви. У разі наростання рогу м'якуша та стінок на ріг підошви останній звільняють від цих нашарувань. Особливо ретельно розчищають аксіальний жолобок.

Після підошви розчищають ріг м'якуша. На ділянці, що межує з підошвою, слід зняти хоча б тонкий шар рогу. Це дає змогу виявити місця, де ріг просо­чується кров'ю та ексудатом і де він руйнується. Останні ознаки часто свідчать про початок утворення виразки, наявність пододерматиту, ламініту.  Підошовні краї копитцевих стінок обрізують копитцевими кусачками або ножицями. Ба­жано, щоб краї рогу копитце­вих стінок на 3 — 5 мм виступа­ли над рівнем рогу підошви і розміщувались майже на одно­му рівні з рогом м'якуша. Під час обрубування рогу попере­дньо наносять крейдою лінію обрізування з таким розрахун­ком, щоб після розчищення рогу підошви і м'якуша можна було копитними щипцями й рашпілем вирівняти підошовні краї копитцевих стінок.

При розчищенні гострокут­них копитець обрізують ріг, копитцевого канта, заокруглю­ючи зачіпну частину стінки; це запобігає утворенню довгих копитець.

Особливо ретельно слід розчищати стиснуті копитця, завдяки чому вдається запобігти прогресуванню патологічних змін. Щоб добитись паралельного роз­міщення рогу підошви стосовно підошовної поверхні копитцевої кістки, зрізують клиноподібне потовщення рогу на підошовній поверхні, що часто відмежоване від рогу підошви та аксіальної стінки. Це сприяє розходженню пальців під час опори, тобто роботі механізму пальців, і фізіологічному розподіленню наванта­ження на елементи копитець. Враховуючи роль стінок в опорі, всіляко оберіга­ють їх підошовні краї, зрізуючи лише ту частину рогу, яка загорнулась на пі­дошву. Надмірне зрізування рогу абаксіальної стінки шкідливе. Підошовні краї копитцевих стінок мають перебувати в одній площині. Ріг зачіпної частини ко­пита зрізують до білої лінії. Копитним ножем дещо заглиблюють білу лінію, сте­жачи за тим, щоб не залишились дрібні камінці, пісок тощо. Розчищати стиснуті копитця потрібно регулярно і за можливості часто (залежно від швидкості наша­рування рогу).

 

 

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення:

   Користуючись роздатковим матеріалом, студенти починають виконувати завдання. В кінці виконання завдань студенти роблять висновок і захищають виконану роботу.

 

Після закінчення практичної роботи студент повинен:

ЗНАТИ

ВМІТИ

1.     Методи фіксації тварин під час догляду копит.

2.     Інструменти для розчищення та обрізування копитець.

3.     Техніку розчищення копитець ВРХ, ДРХ та свиней.

 

1.     Обстежувати тварин на предмет виявлення захворювання копит.

2.      Проводити розчищення копитець ВРХ, ДРХ та свиней.

 

Питання для самоконтролю:

 

1.     Які ви знаєте особливості хвороб копитець великої рогатої худоби, овець, кіз та свиней?

2.     Як проводять розчищення копит і копитець?

 

Інструкційно-технологічна картка розроблена  викладачем Шарак Т.П.

 

Розглянуто на засіданні циклової комісії  професійної та практичної підготовки

Немає коментарів:

Дописати коментар